Do mé pracovny se jednoho dne vřítil výkonný ředitel a majitel firmy v jedné osobě. Neví co dál, odchází mu lidi, je ohroženo i jeho know how. Přicházely dokonce i myšlenky na úplné zavření firmy.

Jak často vídávám lidi s úporným pocitem bezmoci. Ovládat emoce v takovém stavu je téměř nadlidský výkon. Strach, bezradnost, panika, pocit, že s tím nemohu nic udělat.

Nejprve ze sebe chrlil jednu větu za větou. Když jsem nereagovala, začal zpomalovat. Až když nastalo ticho, tak jsem zareagovala. Byla z něj cítit bezmoc, ale zároveň i potřeba najít řešení. Někdy jsou totiž situace, kdy si libujeme v postoji oběti. Toto ale zřejmě nebyl tento případ. Skutečně se snažil najít řešení, ale zatím neúspěšně.

Zaměřili jsme se na to,“jak najít moc v pocitu bezmoci”. Během našeho rozhovoru, z počátku tedy spíše monologu,vykrystalizovalo několik témat, která bylo potřeba řešit. Racionálně.

Nejdůležitější ze všeho ale bylo zastavit se. Emoce bývají velmi silné a uvědomit si JE a zastavit se, bývá těžké. Tuto dovednost si ale lze osvojit. Vědomě se zastavit a začít ze orientovat nám umožňuje oslabit emoce a zapojit racionální mysl. Postupovali jsme pomalu. Postupně jsme začali rozeznávat jedno téma po druhém. Odchody, udržení know-how, oslabení výkonu firmy, negativní atmosféra ve firmě, nepříznivý vliv na zákazníky a podobně.

Poté jsme k jednotlivým tématu začali společně hledat nástroje a možná řešení – opět čistě racionálně. Headhunter, interní komunikace, vyjednávání s odchozími a předání jejich pozice. Společně jsme si řekli, že se na příštím sezení budeme věnovat jednotlivým tématům z pohledu prevence.

Bývá někdy těžké vysvětlovat top managementu, co je potřeba dělat, aby se takové situace nestávaly. Definování klíčových pozic a lidí ve firmě, kotvení těchto lidí, zastupování, transparentnost procesů a podobně.

Bezmoc se ale samozřejmě nevyhýbá nikomu, zažívá ji alespoň někdy každý z nás. Klíčové ale je, jak se k ní postavíme. Zda se necháme zmítat emocemi, nebo se pokusíme zapojit racionální mysl a přistupovat k ní jako ke kažému jinému problému, který je třeba řešit.

Řešení může být alespoň pro začátek reltivně jednoduchí. Můžeme k tomu použít nástroj, který jsem pracovně nazvala 4Z a lze jej využít v mnoha dalších situacích.

Nástroj 4Z:
Zastavit se
Zorientovat se
Zamyslet se
Začít znova

Categories: Téma na večer

0 thoughts on “Poč je tak těžké a zároveň extrémně důležité najít moc v momentě, kdy se cítíme bezmocní.”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts

Téma na večer

Proč nemluvit se svým šéfem o tom, co dělá špatně

To odpoledne jsem si otevřela osobní kartu klientky a začetla se do mých zápisků z posledních sezení. Dělám to tak vždy, abych byla na naše sezení připravena. Dnes jsme pracovali přes Skype. Když jsem ji Číst dále...

Téma na večer

Proč je důležité zastavit se, pokud jsme v negativních emocích.

Jedním z častých “hostů” mých sezení jsou ředitelé a vedoucí pracovníci firem. Hodně lidí by asi překvapilo, že často řeší podobné problémy jako “obyčejní” lidé, jen s tím rozdílem, že jejich rozhodnutí mohou mít řekněme Číst dále...

Téma na večer

Čím spolehlivě odstartujete konfrontační rozhovor

Stává se vám někdy, že v průběu rozhovoru s druhým vzbuzujete reakce, které nemáte v úmyslu? Váš protějšek se z ničeho nic začne obhajovat, útočí nebo prostě přestane komunikovat.  A vy přitom přece neříkáte nic, Číst dále...